Începe dezinsecția terestră

Având în vedere că ne aflăm în plin debut al apariției căpușelor, urmând să culmineze în perioada imediat următoare, temperaturile fiind favorabile dezvoltării acestora, Giurgiu Servicii Publice va demara acțiuni de dezinsecție impotriva acestor vectori dăunători.
Începând cu data de 02 aprilie 2024 vor fi demarate activitățile de dezinsecție terestră privind combaterea insectelor dăunătoare (țânțari, căpușe etc.) pe raza muncipiului Giurgiu.
Astfel, activitățile vor debuta în data menționată, în intervalul orar 06:00 – 13:00, cu dezinsecția în parcurile de pe raza municipiului Giurgiu, pentru combaterea căpușelor de pe spațiile verzi, urmând ca activitatea să fie repetată în data de 05 aprilie 2024 și ulterior conform planificărilor.
Se va acționa cu biocidul Amplat în concentrație de 0,4% în următoarele locații: Parcul Alei, Parc Telefoane, Parcul din zona Turnului cu ceas, Parcul Regina Maria, Parcul din zona Catedralei, Parcul Fabrica de Zahăr, Parcul Tineretului, Parcurile din zona CF-urilor, Parcul Mihai Viteazul, Parcul Clopotari și Parcul Elevilor.
Pentru dezinsecție terestră, dar și aeriană ce vor urma, se vor folosi substanțele:
✔️ VECTOBAC WG – larvicid biologic selectiv care acţionează prin ingestie pentru combaterea larvelor de ţânţari într-o varietate de habitate;
✔️ BIOTRIN PLUS – insecticid concentrat emulsionabil pentru combaterea insectelor zburătoare și târâtoare;
✔️AMPLAT – insecticid cu actiune împotriva populațiilor de insecte dăunatoare ce afectează sănătatea publică.
✔️ SOLFAC TRIO EC 140 – insecticid concentrat cu un spectru larg de acțiune și destinat combaterii insectelor zburătoare și târâtoare în sectorul de igienă publică.
Precizăm faptul că substanțele sunt omologate de Ministerul Sănătății și sunt menționate în Registrul Național al Produselor Biocide, urmând a fi aplicate prin pulverizare cu aparate portabile ( atomizoare, foggerre, sistem de pulverizare, instalații ULV, etc. ) cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Se va interveni de asemenea, pentru combaterea țânțarilor (atât a insectelor cât și larvelor de țânțari), din subsolurile blocurilor, începând cu data de 09 aprilie 2024, astfel:
Tineretului Nord, Tineretului Sud și Oinac, Decebal, Negru Vodă, Clopotari, cartierul Istru și zona șos. București-Petrom-Spital.
Concomitent cu această activitate se va acționa și adiacent unităților de învățământ, zone aglomerate și locuri de joacă pentru copii, urmând a se extinde ulterior în următoarele zone:
✔️ Zona Tineretului ( Tineret Sud, Pasarelă CF, Bl. 60 Navrom, Piața Tineretului, Tineret Nord, Parcuri CF);
✔️ Zona Oinac ( Str. 1 Decembrie 1918, zona de blocuri cartier Oinac, Parc Tineretului – Steaua Dunării, Parc Tipografie );
✔️ Zona B-dul. București ( Pasarelă – Șos. București, Piața Decebal, cartier Negru Vodă, Parc Mihai Viteazul, Parc Clopotari, Str. Clopotari, zona LIDL, B-dul. Mihai Viteazul, Zona Primărie);
✔️ Zona Centrală ( Parc Alei, Str. Mareșal Foch, Parc Expoflora, Parc Telefoane, Zona Romarta, CEC, zona adiacentă ANAF și Consiliul Județean, Str. Petre Ghelmez, Str. Foișor, B-dul. CFR);
✔️ Zona Policlinică ( Cartier Policlinică, Parcul Elevilor, loc de joacă Str. Ramadan, loc de joacă Șos. Sloboziei, loc de joacă Str. Prunaru);
✔️ Zonele cu acumulări de apă (lacuri si bălți, bazine de retenție, canalizări, canale colectoare) și vegetație abundentă.
În cazul în care vor interveni modificări, vom reveni ulterior cu informațiile actualizate.

Ultima modificare: 02.04.2024 – 08:14 de către Administrator

Anteriorul Plantarea florilor și a plantelor ornamentale continuă